Pogoria III jest jeziorem sztucznym. Zbiornik powstał w latach siedemdziesiatych XX wieku w wyniku zalania wodą wyrobiska popiaskowego. Jest największym z kompleksu trzech jezior, powierzchnia lustra wody wynosi około 206 ha. W większości piaszczyste brzegi obsadzone są drzewami, dającymi przyjemny cień w upalne dni.
Woda w Pogorii III jest czysta, w dużej mierze dzięki zakazowi używania na zbiorniku sprzętu motorowodnego. Czysta woda zwiększa atrakcyjność uprawiania sportów wodnych i samego jeziora. Dobrowolna lub przymusowa kapiel jest czystą przyjemnością.
W okresie letnim jezioro stwarza szerokie możliwości wypoczynku i uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Dla zapaleńców sezon zaczyna się już wiosną, kiedy nad jeziorem wieją najsilniejsze wiatry. Dzięki nim na wodzie pojawia się las żagli.
Wszyscy miłośnicy windsurfingu z okolicznych miast w każdej wolnej chwili przybywają tu, by nacieszyć się pogodą, wolnością, spotkać w zaprzyjaźnionym gronie, czasem zabawić w wyścigi, wymienić doświadczeniami i nowinkami.
Copyright © 2002-2015 E.K.SURF